Umorzenie składek ZUS - kogo obejmuje abolicja?

Jak rozliczać ZUS. Jak uniknąć problemów. Poradniki.

Umorzenie składek ZUS - kogo obejmuje abolicja?

Postautor: Pisarka » środa 16 sty 2013, 10:32

Widzę, że dyskutujecie już na ten temat tutaj : viewtopic.php?f=27&t=875 , dlatego postanowiłam zebrać kilka szczegółów.
Obrazek
ABOLICJA składek zusowskich dla osób, które prowadziły działalność pozarolniczą na dzień 1 września 2012 r.

Już od dziś czyli od 15 stycznia 20013 r. wchodzi w życie ustawa (z dnia 9 listopada 2012 r.) o umorzeniu kwot nieopłaconych składek przez osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność. Ustawa ta daje możliwość umorzenia niezapłaconych składek na ubezpieczenia własne za okres od 1.01.1999 r. do 28.02.2009 r.

Płatnicy uprawnieni do złożenia wniosku to:

- osoby, które podlegały w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności. Dotyczy to nie tylko prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, działalności twórczej lub artystycznej, bądź działalności w zakresie wolnego zawodu, ale także wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnika spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej

- osoby trzecie i spadkobiercy wobec których ZUS na mocy wydanej decyzji przeniósł odpowiedzialność za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za wskazany wyżej okres.

Należności, które można umorzyć to:

- składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe,

- składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne,

- odsetki za zwłokę, które są naliczone od składek podlegających umorzeniu,

- wszelkie opłaty dodatkowe, opaty prolongacyjne, koszty upomnień i koszty egzekucyjne naliaczane od zobowiązań podlegających umorzeniu.

Podstawowym warunkiem umorzenia zaległości jest

- brak innych, zaległych należności niepodlegających umorzeniu za wyjątkiem kwot z tytułu składek za okres do 31 grudnia 1998 r, na dzień wydania decyzji o umorzeniu.

- spłata zaległych składek niepodlegających umorzeniu w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji, która określa warunki umorzenia lub w innym terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zobowiązania na raty.

Na złożenie wniosku o umorzenie należności wyznaczono termin 24 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie, czyli od 15 stycznia 2013 r.

Osoby, którym ZUS wyda decyzję obciążającą po dniu wejścia w życie ustawy będą mogły złożyć wniosek o umorzenie w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji, chyba że okres 24 miesięcy jest dłuższy.

Wnioski o umorzenie można składać od 15 stycznia 2013 r., ponieważ z tym dniem ustawa umorzeniowa wchodzi w życie i jest obowiązującym aktem prawnym.
Wnioski można złożyć osobiście w oddziale ZUS lub wysłać pocztą.
Pisarka

Re: Umorzenie składek ZUS - kogo obejmuje abolicja?

Postautor: orson1982 » piątek 18 sty 2013, 23:25

Witam mam zadłużenie w ZUS z poprzedniej działalności którą zamknąłem w grudniu 2010. Obecnie prowadzę działalność inną od maja 2012. Jakie dokumenty muszę złożyć w celu umorzenia składek do lutego 2009(abolicja ZUS) i czy obejmuja one składki preferencyjne. Dziękuje
orson1982

Postautor: Porcelanowalady » sobota 19 sty 2013, 14:52

ja mam stracha, że za pare lat ogłoszą w zus, że abolicja nieaktualna, i trzeba z odsetkami płacic
Porcelanowalady

Czy abolicja obejmuje składki zdrowotne ?

Postautor: Bankrut » wtorek 22 sty 2013, 14:18

Jestem na skraju bankructwa. Od pewnego czasu zalegam dość sporo ZUSowi. Jak dowiedziałem się o tej abolicji to od razu polubiłem ekipę rządzącą i prezydenta, że podpisał to.
Teraz chciałbym jak najwięcej zyskać z tej abolicji.
Intryguje mnie tylko, czy abolicja obejmuje wyłącznie składki społeczne, czy także zdrowotne?
Bankrut

Umorzenie zaległości w ZUS - składki zdrowotne

Postautor: Profesjonalista » wtorek 22 sty 2013, 18:41

orson1982 pisze:....zamknąłem w grudniu 2010. Obecnie prowadzę działalność inną od maja 2012. Jakie dokumenty muszę złożyć w celu umorzenia składek do lutego 2009

Tutaj może być ciut problematycznie. Jeśli masz zadłużenie, które nie jest objęte abolicją, to musisz je spłacić. Dodatkowo jak dalej prowadzisz jakąś działalność, to trzeba będzie wybrać drogę pomocy de minimis. Chyba lepiej i bezpieczniej dokładnie wypytać w ZUS odnośnie tej sytuacji.

Bankrut pisze:Intryguje mnie tylko, czy abolicja obejmuje wyłącznie składki społeczne, czy także zdrowotne?

Ha, zdrowotne także podlegają umorzeniu, ale, ale tylko za okres za jaki umorzone zostaną składki społeczne.
Profesjonalista

Postautor: Abolicja ZUS » środa 23 sty 2013, 19:57

orson1982 pisze:Witam mam zadłużenie w ZUS z poprzedniej działalności którą zamknąłem w grudniu 2010. Obecnie prowadzę działalność inną od maja 2012. Jakie dokumenty muszę złożyć w celu umorzenia składek do lutego 2009(abolicja ZUS) i czy obejmuja one składki preferencyjne. Dziękuje

Abolicja ulgi umorzenia ZUS (były pracownik ZUS)
Z dniem 15 stycznia 2013 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność - jeśli masz problem z ZUS skontaktuj się z nami. Pomożemy przy wypełnianiu dokumentów. Udzielimy fachowej porady. Były pracownik ZUS - ulgi i umorzenia. Email: umorzeniazus@gmail.com
Abolicja ZUS

Abolicja składek ZUS

Postautor: Dłużnik ZUS » środa 20 lut 2013, 11:58

Minęło już trochę czasu od wprowadzenia abolicji dlatego chciałem was spytać o wrażenia. Czy złożyliście już wnioski ? Udało się sprawy pozałatwiać ?
W przyszłym tygodniu chcę się za to zabrać. Szczególnie interesuje mnie czy osoby, które cały czas prowadzą działalność załatwiły sobie już abolicję.
Dłużnik ZUS

Postautor: Marzena » niedziela 03 mar 2013, 14:51

Niby wszystko jest jasne z tą abolicją, ale jak trzeba wypełnić wniosek , zwłaszcza kiedy ma się jeszcze egzekucję nad głową, to pojawiają się problemy. A urzędnicy z ZUS raczej nie kwapią się, zeby pomóc... Skorzystałam więc z pomocy specjalistów, którzy za całkiem rozsądną kasę doradzili mi i wypełnili dokumenty, a moje składki już się umarzają. Polecam: http://www.abolicjaskladekzus.pl
Marzena

Postautor: bośka » wtorek 12 mar 2013, 11:54

a ja korzystałam, miałam małe zaległości, ale spełniłam warunki trzeba czytać ebroker.pl/centrum-wiedzy/odpowiedzi-ekspertow/10/zalegasz-ze-skladkami-w-zus-teraz-mozesz-umorzyc-swoje-dlugi,2403 tam dokładnie piszę , od kiedy do kiedy trzeba prowadzić działaność, jaką itd. A zawsze można zadzwponić/napisać do nich żeby wiedzieć dokładnie, czy się na to nadajemy.
bośka

Postautor: jack » piątek 05 kwie 2013, 08:53

jeśli chcesz uzyskać szczegółowe i rzetelne informacje o abolicji wejdź na www.facebook.pl/abolicjazus lub www.abolicjaskladekzus.pl
jack

Następna

Wróć do ZUS