bezzwrotne fundusze z UE- parę pytań

Jak załatwić dotację.

bezzwrotne fundusze z UE- parę pytań

Postautor: 130214 » czwartek 13 lut 2014, 16:11

Planuję uruchomić własną działalność. W związku z tym mam do znawców tematu parę pytań. Za uwagę, poświecony czas i odpowiedzi z wyrazami wdzięczności z góry dziękuję za pomoc. Doceniam każdą radę.

Moje pytania:
1. Czy kwota przeznaczana jest wyłącznie na zarejestrowaną działalność lub taką, która na starcie musi być zarejestrowana? Czy można uzyskać fundusze na niezarejestrowaną działalność lub na nieformalną do czasu pierwszych zysków?

2. Jak długo trzeba czekać na otrzymanie kwoty od momentu złożenia wniosków?

3. Czy konieczne jest wzięcie kredytu lub ubezpieczenia w myśl zasady „cos za cos”?

4. Czy konieczne będzie dzielenie się zyskami z państwem/UE?

5. Czy z funduszy można miesięcznie wyznaczać sobie pensję za własną pracę? Jeśli tak, to czy kwota może odpowiadać minimum najniższemu wynagrodzeniu (1200 zl)?

6. Czy zarejestrowana firma musi być na terenie polskiego kraju jeśli ubiegam się o fundusze w polskim urzędzie?

7. Czy firma musi mieć fizyczną lokalizację (siedzibę), czy może być ona tylko na papierku?
130214
 
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 16:09

Re: bezzwrotne fundusze z UE- parę pytań

Postautor: MSR Dotacje unijne » poniedziałek 14 kwie 2014, 13:38

Witam,
Na początek kilka słów na temat realnych szans na dotacje w najbliższym czasie. Obecnie czekamy na wytyczne dotyczące nowego okresu programowania. Pierwsze nabory zostaną ogłoszone w zależności od województwa prawdopodobnie jesienią. W praktyce oznacza to, że realnie można liczyć na pierwsze dotacje w 2015.
W ramach dotacji można uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności lub na inwestycje w ramach istniejącej już firmy.
Pierwsza pula w poprzednim okresie programowania dawała możliwość uzyskania około 40 000 dotacji - trzeba to było uzasadnić biznes planem i później szczegółowo rozliczyć się z zakupów poczynionych w ramach dofinansowania.
Druga pula dotyczyła firm, które istniały już na rynku i mogły się pochwalić obrotem w wysokości przynajmniej wartości składanego o dofinansowanie projektu.
Odpowiedzi na pytania:
1. Czy kwota przeznaczana jest wyłącznie na zarejestrowaną działalność lub taką, która na starcie musi być zarejestrowana? Czy można uzyskać fundusze na niezarejestrowaną działalność lub na nieformalną do czasu pierwszych zysków? Nie można uzyskać dotacji na niezarejestrowaną działalność - chyba, że jest to dotacja na rozpoczęcie działalności.

2. Jak długo trzeba czekać na otrzymanie kwoty od momentu złożenia wniosków? Jest to uzależnione od konkursu, do którego startujemy - przeważnie ocena trwa około 6 miesięcy.

3. Czy konieczne jest wzięcie kredytu lub ubezpieczenia w myśl zasady „cos za cos”? Inwestycja może, ale nie musi być finansowana z kredytu. We wniosku o dofinansowanie należy wykazać źródło finansowania projektu - czyli skąd pochodzi wkład własny.

4. Czy konieczne będzie dzielenie się zyskami z państwem/UE? Nie, ale należny we wniosku określić wskaźniki, które zostaną osiągnięte w wyniku jego realizacji - np: wzrost sprzedaży o określoną wartość, wzrost zatrudnienia. Te kwestie będą sprawdzane podczas kontroli projektu.

5. Czy z funduszy można miesięcznie wyznaczać sobie pensję za własną pracę? Jeśli tak, to czy kwota może odpowiadać minimum najniższemu wynagrodzeniu (1200 zl)?
To zależy od konkursu - stawki muszą być rynkowe i realne.

6. Czy zarejestrowana firma musi być na terenie polskiego kraju jeśli ubiegam się o fundusze w polskim urzędzie? Tak-musi być zarejestrowana w Polsce. Jeżeli wnioskujemy o środki z urzędu marszałkowskiego to musi być także zarejestrowana na terenie danego województwa.

7. Czy firma musi mieć fizyczną lokalizację (siedzibę), czy może być ona tylko na papierku? Musi mieć fizycznie siedzibę, gdyż gdzieś musi być trzymany sprzęt zakupiony w ramach projektu. W ramach projektów szkoleniowych musi być też wskazane biuro projektu - konkretny adres.


Pozdrawiam,
Monika Radomińska, MSR Dotacje unijne
MSR Dotacje unijne
 
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2014, 13:06

Re: bezzwrotne fundusze z UE- parę pytań

Postautor: cowibo » piątek 16 maja 2014, 20:11

W praktyce...na koniec 2015 jak ten zeszyt tak długo będzie oddawany...
cowibo
 
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 12:55


Wróć do Dotacje

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]

cron
» Tu weźmiesz chwilówkę bez BIK! «