Ustawa o sprzedaży mieszkań - bankructwa deweloperów

Porady prawne. Doradcy.

Ustawa o sprzedaży mieszkań - bankructwa deweloperów

Postautor: Admin » czwartek 18 sie 2011, 09:34

Jeszcze w tej kadencji Sejmu miało dojść do przegłosowania przepisów dotyczących sprzedaży mieszkań. Mowa o zabezpieczeniu kupujących mieszkania przed ewentualnym bankructwem dewelopera. Ile to razy czytaliśmy, że ktoś wziął kredyt na wymarzone mieszkanie, a tymczasem budynek powstał jedynie do połowy, na więcej deweloperowi nie starczyło pieniędzy i ogłosił bankructwo. Ludzie muszą spłacać zobowiązania finansowe, mimo że własnego M nie zobaczą na oczy. Państwo postanowiło zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Tymczasem deweloperzy określają nowe regulacje mianem niedźwiedziej przysługi. Dlaczego?
Jak regulacja wpłynie na deweloperów? Otóż na rynku z pewnością nie utrzymają się najsłabsi. Będzie bezpieczniej, ale drożej - zapowiadają. Dzięki zmianie w ustawie banki będą musiały współpracować z bankami. Nie wszystkie korzystają z tego dziś i już wiadomo, że dla wielu będzie to stanowiło problem. Dlatego też deweloperzy nie są za tym, żeby spieszyć się z prowadzeniem nowych przepisów w życie. Są zdania, że można nad nimi glosować równie dobrze podczas nowej kadencji Parlamentu.
Dziś pieniądze bardzo często trafią do kieszeni dewelopera. Kupujący mieszkania nie mają zabezpieczenia, że w razie jakiegoś wypadku będą w stanie je odzyskać. Dlatego też niewielu kupujących decyduje się na podpisanie umowy z deweloperem w pierwszym stadium budowy. Ci, którzy podejmują ryzyko i kupują przysłowiową dziurę w ziemi mogą liczyć na przychylność dewelopera i niższe ceny za m2, albo jakieś gratisy typu garaż za darmo. Po wprowadzeniu przepisów pieniądze kupujących mieszkania będą trafiały na konto bankowe. Bank będzie wypłacał je deweloperowi dopiero po zakończeniu budowy, albo też w transzach po realizacji kolejnego jej etapu.
Admin
Site Admin
 
Posty: 55
Rejestracja: czwartek 10 mar 2011, 12:59

  • Similar Topics
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Prawo, ustawy, przepisy

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

cron
» Tu weźmiesz chwilówkę bez BIK! «