Co dalej z podpisem elektronicznym w Polsce - od kiedy?

Porady prawne. Doradcy.

Co dalej z podpisem elektronicznym w Polsce - od kiedy?

Postautor: zet » poniedziałek 05 wrz 2011, 16:13

Polacy mają prawo pytać co dalej z podpisami elektronicznymi. Jeszcze nie tak dawno było głośno o tym, że rząd chce aby podpisy elektroniczne były bardziej dostępne, by posługiwało się nim jak najwięcej osób, żeby można było korzystać z formularzy elektronicznych z poświadczeniem za pomocą owego podpisu składając wnioski lub ważne dokumenty. Rząd uważa, ze rozwój państwa w zakresie nowoczesnych technologii jest wręcz niezbędny. Dlatego też tyle środków wydaje się rocznie na kupno komputerów, które mają podłączenie do Internetu, edukację uczniów, studentów w zakresie informatyki itp.
Niestety nie zawsze same chęci wystarczają. Prace nad ustawą dotyczącą podpisu elektronicznego trwają od ubiegłego roku. Niestety ponieważ nie zostanie ona poddana pod głosowanie jeszcze w tej kadencji, trzeba będzie czekać kolejne miesiące żeby się nią zająć ponownie. Być może nawet ustawa w obecnym kształcie trafi całkowicie do kosza i trzeba będzie zająć się regulacją od samego początku. Nie ma co ukrywać, że gdyby podpisy elektroniczne były bardziej dostępne przepływ dokumentów w e-formie byłby znacznie szybszy. To z kolei usprawniłoby prace w urzędach chociażby, a kolejki interesantów znacznie by się skróciły.
Ustawa, nad którą pracę trwają już wiele miesięcy powinna była zostać uchwalona. Tym bardziej, że zawiera ona wiele rozwiązań, które są niezwykle korzystne dla przedsiębiorców, ogółu obywateli. Projekt ustawy zawiera rozszerzenie listy usług, które byłyby certyfikowane, katalogu dostępnych rodzajów podpisu elektronicznego.
zet
 
Posty: 193
Rejestracja: piątek 11 mar 2011, 11:37

Jak załatwić Podpis elektroniczny

Postautor: Eizzy » wtorek 04 wrz 2012, 10:32

Certyfikat podpisu elektronicznego wydaje:

*Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A
*Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum
*Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM

Należy spełnić między innymi takie warunki:

1. Zapoznać się z regulaminem/informacją świadczenia usług certyfikacyjnych,
2. Podpisać umowy na świadczenie usług certyfikacyjnych,
3. Wypełnić wykazu subskrybentów,
4. Odebrać certyfikatu,
5. Dokonać płatności z tytułu świadczonych usług.

Aby potwierdzić tożsamość osoby fizycznej, konieczny jest dowód osobisty lub paszport. W przypadku firm, potwierdzenie prawa do reprezentacji.


http://quatra.pl/poradnik-przedsiebiorcy
Eizzy
 
Posty: 36
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:57

Re: Co dalej z podpisem elektronicznym w Polsce - od kiedy?

Postautor: Monek » wtorek 07 lut 2017, 11:44

Na dzień dzisiejszy załatwienie podpisu elektronicznego nie jest trudne. Wystarczy tylko znaleźć firmę, która zajmuje się świadczeniem usług w tym zakresie. Obecnie na rynku jest sporo tego rodzaju firm, ale warto jest dokładnie zapoznać się z ofertą. Dzięki temu możliwe będzie skorzystanie z najlepszej ceny. Ogólnie zakładając podpis musimy się liczyć z jednorazową opłatą za instalację i konfigurację. Na starcie otrzymuje się certyfikat, który jest ważny np. przez 2 lata. Po tym czasie trzeba go odnowić. Sprawa jest bardzo prosta, a sam "montaż" trwa kilkanaście minut. We Wrocławiu jest firma NetVet, bardzo wiele osób ja poleca właśnie z tego względu, że mają bardzo dobre ceny, niewygórowane.
Monek
 
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 07 lut 2017, 11:38

Re: Co dalej z podpisem elektronicznym w Polsce - od kiedy?

Postautor: Indeks_com_pl » środa 12 gru 2018, 12:18

Wydaje mi się, że wszystko zależy od tego, kiedy dokładnie stanie się to prawem. Z tego co wiem to już w pewnych formach jest dostępny.
Indeks_com_pl
 
Posty: 8
Rejestracja: środa 12 gru 2018, 11:15


Wróć do Prawo, ustawy, przepisy

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]

» Tu weźmiesz chwilówkę bez BIK! «