Kto dostanie, przejmie pieniądze po mojej śmierci?

Porady prawne. Doradcy.

Kto dostanie, przejmie pieniądze po mojej śmierci?

Postautor: Borewicz » piątek 16 wrz 2011, 09:50

Zastanawiałeś się czasem na d tym, co się stanie z Twoimi oszczędnościami, kiedy będziesz miał wypadek, albo gorzej - umrzesz? Czy zostaną one przekazane Twoim najbliższym? Jak oni będą mogli ubiegać się o to, żeby bank oddał im Twoje pieniądze? Rzadko zdarza się nam, Polakom, myśleć o tym., co będzie później, kiedy nas już zabraknie. A przecież nikt z nas nie może przewidzieć czy na pewno bezpiecznie dotrze dziś do domu.

Może warto tym samym pomyśleć o ubezpieczeniu na życie. Nawet gdybyśmy mieli żyć jeszcze 50 lat i cieszyć się dobrym zdrowiem. Pieniądze będą stanowiły nasze zabezpieczenie dziś, ale i kapitał na przyszłość, czas kiedy to będziemy na emeryturze. Sa tym samym rzeczy, o których warto myśleć już teraz, żeby nie pozostawić po sobie bałaganu, z którym będzie musiała uporać się pogrążona w bólu po naszej stracie rodzina. Mało kto myśli też o zostawieniu testamentu. Nic więc dziwnego, że i jeśli chodzi o upoważnienie do konta czy dyspozycję na wypadek śmierci też tak trudno się doprosić. Zresztą to powinno leżeć przede wszystkim w naszym interesie.

Czym dokładnie jest owa dyspozycja na wypadek śmierci? Otóż jest to upoważnienie do tego, żeby po naszej śmierci pieniądze zgromadzone na koncie zostały przekazane danej osobie czy osobom. Obostrzenie dotyczy tylko osób, na które owa dyspozycja może być wystawiona. Mogą to być bowiem jedynie małżonek, wstępni, zstępni oraz rodzeństwo. Warto przy tym dodać, że w przypadku dyspozycji, środki nią objęte nie stają się częścią spadku. Co z kolei wiąże się z tym, że pieniądze mogą zostać wypłacone bez czekania na rozstrzygnięcia dokonane w trakcie postępowania spadkowego. Oszczędza się tym samym czas.

Dyspozycję na wypadek śmierci składa się w formie pisemnej. Najczęściej należy w banku po prostu wypełnić oświadczenie. Większość instytucji finansowych niestety pobiera z tego tytułu prowizję, jednakże kwota zazwyczaj nie jest wysoka i nie przekracza 10 zł. Dyspozycję można również odwołać lub zmienić. Do wprowadzenia zmian potrzebna jest również forma pisemna.
Borewicz
 
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek 04 lip 2011, 21:40

Re: Kto dostanie, przejmie pieniądze po mojej śmierci?

Postautor: Zaro » poniedziałek 19 mar 2012, 14:17

Żona czy mąż po śmierci małżonka w pierwszej kolejności powinni iść do banku i wybrać co tam jest.

Jak bank się dowie o śmierci współposiadacza to bez testamentu należy przeprowadzać postępowanie spadkowe - tragedia.

To podpowiada praktyka życiowa.
Zaro
 
Posty: 49
Rejestracja: czwartek 15 mar 2012, 16:09

Re: Kto dostanie, przejmie pieniądze po mojej śmierci?

Postautor: Eizzy » wtorek 04 wrz 2012, 10:23

Dziedziczenie ustawowe (czyli, kto dziedziczy, gdy nie ma testamentu)

art. 931
§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

art. 932
§ 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo.
§ 2. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

art. 933
§ 1. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą część tego, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa. Pozostałą część dziedziczy rodzeństwo w częściach równych.
§ 2. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada po połowie drugiemu z rodziców i rodzeństwu spadkodawcy.
§ 3. Jeżeli do spadku powołani są obok małżonka tylko rodzice albo tylko rodzeństwo, dziedziczą oni w częściach równych to, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa.
Eizzy
 
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:57


  • Similar Topics
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Prawo, ustawy, przepisy

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

» Tu weźmiesz chwilówkę bez BIK! «